برگزاری یادواره شهدای شهرستان سیمرغ

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان سیمرغ ،محمد اسلامی استاندار مازندران در مراسم یادواره شهدای شهرستان سیمرغ که با محوریت امیرسرلشگر خلبان شهید احمد کشوری شب شنبه در مصلی نمازجمعه این شهرستان برگزار شد افزود : اگر انقلاب نبود و اسلام احیا نمی شد.

وی با اشاره به کوتاه شدن دست استکبار بعنوان اولین دستاورد انقلاب اسلامی گفت : در زمان قبل از انقلاب اسلامی مستشاران آمریکایی بر همه مقدرات کشور تسلط داشتند و برای تمامی امور تصمیم گیری می کردند و درحال حاضر نیز برای بسیاری از کشورها این کار را انجام می دهند .

وی تأمین منافع آمریکا را با دیپلماسی و یا با زور را  اساس فکری دشمن و راهبرد آنها دانست و منافع آمریکا را دستیابی به همه ذخایر جهان دانست  .

اسلامی دو دلیل را بعنوان دلایل اصلی مخالفت مستکبریت از بدو پیریوزی انقلاب اسلامی دانست و افزود : دلیل اول قرارگیری جمهوری اسلامی ایران در یک منطقه ژئوپلتیک و دروازه چند قاره است و مهم ترین نقطه در دستیابی به ذخایر انرژی و به خصوص در چهارراهی قرار دارد که برای مناطق کمتر توسعه یافته مورد بهره برداری و از فرصت ها و ظرفیت های آنان استفاده نماید.

وی افزود : دلیل دوم این انقلاب با رهبریت مرجع تشیع به پیروزی رسیده است و اگر این پرچم به تمدن برسد در آن صورت تمدن زیر پرچم آنان در دنیا خریدار ندارد .

اسلامی با اشاره به جنگ تحمیلی گفت : هدف صدام که با مدیریت آمریکا و هم پیمانانش جمگ صورت گرفت بر سر خاک نبود بلکه هدف جدا نمودن ذخایر نفتی ایران بعنوان ظرفیت مالی ، اقتصادی جمهوری اسلامی بوده که با رهبری حکیمانه و فرماندهی قاطع حضرت امام (ره) و گوش به فرمانی ملت و شهدای ما آگاهانه و با پای دل وارد میدان جنگ شد و جان خود را در این راه تقدیم کردند و ما امروز به آنان افتخار میکنیم و این یادواره ها مهم ترین دستاوردش و اثرش باید درک راه شهدا و بازخوانی راه آنان و قرار گرفتن در راه آنان باشد.

وی افزود : در زمان جنگ هیچ قطعنامه ای در سازمان ملل به نفع ایران نبود و هیچ کشوری از ما حمایت نکرد . سرزمین ما اشغال شد و شهرهای ما را بمب و موشک می کوبیدند و هیچ صدایی از به حمایت از مظلومیت ایران شنیده نمی شد و هیچ کس صدام را محکوم نکرد و ما تا زمانیکه به قطعنامه رسیدیم با تمام باور توانستن خودمون بود که توانستیم ساز و برگ دفاع را با عشق و ایمان نیروهای بسیجی ، ارتشی ، سپاهی و انتظامی و با تقدیم شهدای گران قدر توانستیم جنگ را به ثمر برسانیم .

اسلامی با اشاره به عدم وجود شفافیت کافی برای خیلی از مردم جهان در آن ایام گفت :  کماکان جمهوری اسلامی ایران را مقصر می دانند و بعد از گذشت تقریباً سه دهه از قطعنامه سازمان ملل درخصوص آتش بس ایران و عراق و توطئه ها چه روندی پیدا کردند مدافعین حرم و جبهه های مقاومت در راستای همان دفاع مقدس است و تغییری نکرده است .

وی با اشاره به مصوبه سال گذشته کنگره آمریکا مبنی بر تقسیم عراق به 3 کشور گفت : نانوشته آن ظهور و بروز جریان خلیفه داعش بود که از شرق ایران تا مرز اسرائیل را محل خلافت خود دانستند و تمام تجهیزات و آموزش های نظامی آنان را آمریکا و اسرائیل با حمایت لجستیکی کشورهای منطقه بویژه عربستان و امارات و هم پیمانانشان بوده است و غنائمی که در مناطق جبهه مقاومت وجود دارد ساخت آمریکا و اسرائیل است .

وی در ادامه به طرح خاورمیانه بزرگ از سوی آمریکا اشاره داشت و افزود : این طرح در نظر دارد کشورهای بزرگ خاورمیانه را به کشورهای کوچک و فرمان پذیر تبدیل نمایند تا بتوانند حاشیه امنی اسرائیل بوجود بیاورند و آن را افزایش دهند این توطئه نوشته شده است و سناریوهای مختلفی دارد و در این خصوص کوتاه هم نمیاد .

اسلامی افزود : نکته دومی که مستکبرین به دنبال آن هستند ایجاد تفرقه و تجدد در داخل کشور و ایجاد درگیری داخلی و تضعیف انسجام مردم می باشد  و این نکته کلیدی است که آنان به آن دل بستند و امروزه در فضای مجازی سعی در خالی نمودن و کاهش سطح دینی و عقیدتی ملت به ویژه نسل جوان تأثیرگذاری کنند و این موردی است که آنان به جای تجزیه خاک دنبال تجزیه مردم هستند و این جریان مستمر با هوشیاری مقام معظم رهبری  در شناسایی توطئه ها و اقدام به موقع نیروهای مسلح و مردم با حفظ وحدت و انسجام توانستند دشمن را میخ کوب نمایند.

استاندار مازندران در بخش دیگر وجود دو پایه نظامی و اقتصادی را مهم ترین نیاز کشورها دانست و افزود : قدرت نظامی و دفاعی جمهوری اسلامی ایران مردم هستند که با نیروهای مسلح در جهت حفاظت از سرزمین یک ید واحد هستند و در بخش اقصادی مهم ترین عامل است که اگر نتوانیم با نقش مردم آن را قوی نماییم کوتاهی کردیم.

وی با اشاره به منفعل بودن بخشی از جامعه از لحاظ اقتصادی افزود :  سیستم آموزشی دانشگاهی ما تربیت نیروی انسانی داشتند ولی تربیت نیروی انسانی بایستی ضمن مهارت افزایی و کارآفرینی منجر به رشد شاخص های اقتصادی شود .

وی افزود : در استان مازندران ما می توانستیم و خواهیم توانست بدون نیاز به بیرون از استان مسائل اشتغال را در درون همین استان مرتفع نمائیم .

وی با اشاره به موضوع واردات برنج گفت : مازندران باید در جایگاهی قرار بگیرد تا یک میلیون تن کسری برنج کشور را تولید و تأمین نماید که این کار  از طریق اصلاح شیوه تولید و افزایش راندمان میزان برداشت عملی خواهد شد.

وی گفت : نکته ی دیگری که برای رسیدن به این هدف باید در نظر داشت قیمت تمام شده محصولات است .مکانیزه شدن کشاورزی منجر به افزاییش راندمان و کاهش هزینه تمام شده محصولات کشاورزی می گردد ولی در نقطه مقابل میزان بیکاری را افزایش می دهد و در حال حاضر با این وضعیت در استان مواجهیم و راه حل برون رفت از شرایط فعلی با توسعه ظرفیت ها و بالا بردن نرخ توانایی نیروی کار و ایجاد صنایع مکمل تبدیلی است که این موضوع از مهم ترین نیازهای این استان به شمار می رود و با جذب سرمایه گذار از طریق شناسایی افراد سالم و اهل بتوانیم شکوفایی اقتصادی در استان را شاهد باشیم .

وی افزود : مازندران به دلیل وجود شرایط آب و هوایی مناسب و مردم با کفایت باید شاگرد اول کشور در قدرت اقتصادی باشد و این امر محقق خواهد شد و ضمن جلوگیری از بیکاری باید با بوجود آوردن ظرفیت های اشتغال از این مرحله عبور نماییم و نکته مهم این است که مولد بودن و مولد شدن را هدف قرار دهیم و با تلاش بتوانیم کمبودها و کاستی ها جبران نمائیم و با توامان کار کردن کارفرما و نیروی کار بتوانیم شکوفایی اقتصادی داشته باشیم .

اسلامی با اشاره به اقتصاد تک پایه و وابسته به نفت جمهوری اسلامی ایران در سنوات گذشته گفت :  اقتصاد مقاومتی که مقام معظم رهبری ابلاغ فرمودند ترسیم دقیق و روشنی است که با خرد جمهوری اسلامی ایران تدوین شده و قابلیت اجرا دارد و اگر بتوانیم به تمام شئون دستیابی پیدا نمائیم اقتصاد کشور ما به اقتصاد مقاوم تبدیل خواهد شد و در این مسیر 50 درصد را طی نمودیم و وابستگی به نفت به نصف رسیده است و با یک همت می توانیم اقتصاد کشور را براساس ارزش کار و تولید برسانیم و در آن صورت پول ملی تقویت و افزایش توان مالی مردم را به دنبال خواهد شد .

امیر سرتیپ دوم خلبان جمشید اسماعیلی در یادواره امیران، سرداران و 150 شهید شهرستان سیمرغ با محوریت سالروز شهادت امیر سرلشکر خلبان شهید احمد کشوری ضمن گرامی داشت یاد و خاطر شهدا، اظهار کرد: تجلیل از شهدا و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت مایع بقای ایران اسلامی است و به برکت این شهدا  ایران اسلامی در عرصه‌های ملی و بین‌المللی بر قلل رفیع افتخار ایستاده است، تصریح کرد: تکریم از شهدا یک وظیفه و ضرورت غیرقابل‌انکار است.

 وی افزود :  همه شهدا جوان بودند، اما چه شد که یک جوان از زندگی مادی خود گذشت و به لقاءالله پیوست.

جانشین هوانیروز با اشاره آیه 111 سوره توبه اظهار کرد: شهدا این آیات و احادیث را دیدند و جانشان را در طبق اخلاص قراردادند و تصریح کرد : شهدا ویژگی‌های خاصی داشتند، ایثار، جوانمردی، شجاعت، علم و دانش ازجمله این ویژگی‌ها است که همه این ویژگی‌ها در برخی شهدا مثل شهید کشوری جمع بود.

جمشید اسماعیلی گفت: همه شهدا به‌ویژه شهید کشوری ولایت مدار بودند، به بیان خاطره‌ای در خصوص نجات پاوه پرداخت.

وی افزود: در اوایل دوران انقلاب زمیانیکه پاوه تنوسط نیروهای ضد انقلاب در محاصره کامل بود حضرت امام به ژاندارمری و ارتش فرمانی دادند پاوه باید در ظرف 24 ساعت آزاد شود . با این فرمان یک عده از سپاهیان ، نیروهای ارتش و گره شهید چمران و شهید فلاحی فرمانده وقت نیروی زمینی ارتش در پاوه حضور داشتند .

وی افزود : شهید فلاحی به پیشنهاد دکتر چمران در پایگاه هوانیروز کرمانشاه داوطلب آزادسازی پاوه می خواهد و در آنجا شهید کشوری داوطلب شد و در آن زمان بدلیل کمبود امکانات پرواز در شب ممنوع بود اما شهید کشوری در شب پرواز کرد و تمام مواضع دشمن را تیرباران کرد و همه تیرها به هدف خورد و به همین رشادت و ولایتمداری شهید کشوری پاوه آزاد شد .

 اسماعیلی با اشاره به اینکه دومین ویژگی شهید بصیرت شهید به معنای دشمن‌شناسی و عمل به‌موقع بود، تصریح کرد: همه شهدا دشمن را می‌شناختند و به‌موقع وارد عمل می‌شدند و الگو این شهدا امام حسین (ع) بود.

 وی در ادامه به بیان خاطره‌ای از سرتیپ خلبان محمود بابایی از فرماندهان سابق هوانیروز می‌پردازد و می‌گوید: شهید کشوری گروه‌هایی را سرپل ذهاب و قصر شیرین تشکیل داده بود به نام (بکاو و بکش) به معنی پیدا نمودن دشمن ونابود کردن آن‌ها و این یک مانور نظامی است .

وی افزود : در اوایل دوران جنگ تحمیلی بدلیل نداشتن انسجام نظامی کشور ما ، عراق با چراغ روشن با ستون زرهی و خودرویی با چراغ روشن به طول 2 کیلومتر از سمت قصر شیرین به سمت سر پل ذهاب در حال حرکت بوده که این خبر به شهید کشوری رسید . وقتی به منطقه رسیدیم کشوری گفت: ما نباید ساکت بمانیم، هر طور شده بایستی جلوی این ستون را بگیریم. ما با سه بالگرد کبرا و یک بالگرد 214 از قرارگاه بلند شدیم و به سمت منطقه پرواز کردیم و تا 700 متری دشمن نزدیک شدیم شهید کشوری با شناسایی و دشمن شناسی خود توانست ستون نظامی دشمن را غافل‌گیر و درجا میخ‌کوب  و نابود شد.

جانشین هوانیروز کشور بابیان اینکه ویژگی دیگر این شهید و دیگر شهدا شهامت و شجاعت است، تصریح کرد: شهید ما شجاعت بسیار زیادی داشت حتی شهید شیرودی هم احمد را استاد خود می دانست.

وی در ادامه به بیان خاطره‌ای از شهید صیاد شیرازی پرداخت و گفت: در کردستان درگیری شدیدی بین ما و ضدانقلاب شامل کومله و دمکرات به وقوع پیوست و من از هوانیروز درخواست کمک کردم، دو خلبان که همیشه داوطلب دفاع بودند یعنی شهیدان کشوری و شیرودی  لحظاتی بعد بالای سر ما بودند که به آن‌ها گفتم کجا را زیر آتش خود بگیرند، پس‌ازآنکه مهمات بالگردها تمام شد متوجه شدم که شهید کشوری علی‌رغم کمبود سوخت منطقه را ترک نکرده است وقتی با او تماس گرفتم گفت من باید کارم را به اتمام برسانم، لحظاتی بعد با دوربین دیدم که شهید کشوری خود را به جاده‌ای رساند که یک ماشین جیپ سیمرغ پر از عناصر ضدانقلاب ازآنجا در حال فرار بودند، بالگرد را به آن خودرو نزدیک کرد و آن‌قدر پایین رفت که با اسکیت بالگرد به آن‌ها کوبید و همه این جنایتکاران به دره سقوط کردند، پس‌ازآن طی تماس به او گفتم با توجه به تأخیری که کردی سوخت بالگرد برای آنکه خود را به قرارگاه برسانی کافی نیست و همین‌جا فرود بیا، او گفت بالگردم را هدف قرار می‌دهند و با اینکه چراغ هشداردهنده سوخت بالگرد روشن‌شده و به‌هیچ‌وجه خطا نمی‌کند، شهید کشوری گفت با ذکر یا زهرا (س) خود را به قرارگاه می‌رسانم، ساعتی بعد درحالی‌که ناامیدانه با قرارگاه تماس گرفتم تا سراغ احمد کشوری را بگیرم گفتند او به‌سلامت و با ذکر یا زهرا (س) درحالی‌که هلی کوپترش هیچ سوختی نداشته به قرارگاه رسیده است.

اسماعیلی با بیان اینکه اگر جوانان سه ویژگی ولایتمداری، بصیرت و شجاعت را مدنظر خود قرار بدهند تا رستگار شوند، تصریح کرد: امروز هم هوانیروز از سابق آماده‌تر است و هوانیروز نه تنها برای ارتش و جمهوری اسلامی بلکه برای جهان اسلام است که به فرمان مقام معظم رهبری آماده اقدام است.

اسماعیلی با اشاره به زلزله اخیر کرمانشاه و تسلیت به هم‌وطنان عزیز، اظهار کرد: زلزله آمد و کشوری آسمانی هم‌دلش لرزید وی تصریح کرد: اگرچه زلزله احمد کشوری آسمانی شد لیکن دشت ذهاب مملو از احمد کشوری‌هایی شد که به کمک هم‌میهنان عزیز خود شتافتند.

 

جانشین هوانیروز کشور بابیان اینکه در صبح زلزله بچه‌های پایگاه هوانیروز کرمانشاه خود را به منطقه رسانده و مشغول کمک‌رسانی شدند، تصریح کرد: حدود 200 ساعت پرواز در 600 سورتی در راستای رساندن آذوقه و جابجایی مصدومان انجام شد که مورد قدردانی مقام معظم رهبری قرار گرفت.

گفتنی است در این مراسم از تمبر یادواره امیر سرلشکر خلبان شهید احمد کشوری و 150 شهید سیمرغ رونمایی شد و همچنین در حاشیه این مراسم  از مادر شهید جاویدالاثر شعبان‌علی رزاقیان به خاطر 34 سال مجاهدت تجلیل بعمل آمد.

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

ورود به سایتارزیابی عملکرد